A A A K K K
для людей із порушенням зору
Машівська районна рада

Як захиститися від кліщів

Дата: 04.05.2020 21:50
Кількість переглядів: 742

   Із настанням тепла, при перебуванні населення в  парках, садах, лісах, скверах тощо  існує небезпека ураження кліщами, укуси яких не лише неприємні, але й небезпечні щодо передачі таких інфекційних захворювань, як хвороба Лайма (кліщовий системний бореліоз),  кліщовий вірусний енцефаліт та марсельська гарячка.

Живляться кліщі кров’ю людей і тварин. Період активності кліщів з другої половини квітня до середини липня. Пізніше їхня активність зменшується.  Найбільш агресивні кліщі зранку та ввечері, а в похмуру погоду – цілий день. Вони полюбляють вологу і тепло, погано переносять сонце і засуху. Улюблені їх місця – біля берегів водойм, уздовж доріг (вище 1-1,5 м на рослинність паразити не піднімаються). Вони уловлюють наближення людини чи тварини за 15-20 м. Сидячи на траві чи кущах, кліщі чіпляються за одяг людини, що проходить поруч або за тварину, та проникають на вільні від одягу ділянки тіла.

    Укус кліщів ми практично не відчуваємо, завдяки анестезуючій дії їх слини. Кліщі ссуть кров іноді до 4-6 днів. Помічено, що кліщі здатні поглинути таку кількість крові, яка в сотні разів перевищує масу їх тіла. Спочатку на шкірі кліщ має вигляд невеликого чорного струпа, тому це не одразу викликає занепокоєння людини. Під час укусу людини кліщі вносять у ранку разом зі своєю слиною збудники інфекційних захворювань, тому, чим пізніше людина виявить зараженого кліща, тим більше зубдників потрапить в організм, що в свою чергу може вплинути на важкість перебігу захворювання.

Хвороба Лайма (кліщовий іксодовий бореліоз, лайм-бореліоз) – інфекційне природно-вогнищеве захворювання, збудником якого є мікроорганізми роду Борелія,  які передаються при укусах іксодовими кліщами, вражає нервову систему людини, серце, опорно-руховий апарат і шкіру.     

Збираючись на відпочинок в ліс або паркові зони, при перебуванні дітей в закладах відпочинку необхідно дотримуватись заходів індивідуального захисту.  Слід пам’ятати, що найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів, або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до тіла людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Крім того, вони можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками та іншими тваринами.  

        Рекомендації при відвідуванні місць, де можуть бути кліщі:

- Одягати щільно прилягаючий одяг до тіла, бажано світлий, на довгий рукав, щоб було легше помітити кліщів.

- Одягати закрите взуття.

- Голову слід покривати головним убором.

- Необхідно залишати найменше відкритого шкірного покриву.

Кліщ вибирає місця для присмоктування  з ніжною, тоненькою шкірою   (під пахвами, в паху, біля вуха, на волосяній частині голови).

Для запобігання укусу кліща необхідно :

- Постійно проводити само- та взаємоогляди, особливо ретельно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям.

- Використовувати засоби для відлякування кліщів – сучасні репеленти.

- Місце для нічного сну або відпочинку на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.

- Вдома відразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.

- На присадибних ділянках необхідно вчасно скошувати траву, обрізати кущі, тощо.

Що робити якщо кліщ присмоктався:

- Звернутись до найближчого лікувального закладу для надання кваліфікованої медичної допомоги.

- При відсутності такої можливості видалення провести самостійно, не допускаючи пошкодження кліща.

- Після видалення місце присмоктування необхідно протерти антисептичним засобом (розчином йоду, спиртом).

          Що не можна робити при укусі кліща:

- Прикладати до місця укусу компреси,  рідини (спирт, олію та інші).

- Припікати кліща.

- Тиснути кліща пальцями.

- Брати кліща голими пальцями.

У будь – якому випадку після укусу кліща необхідно звернутись до лікаря, а також самостійно слідкувати за своїм самопочуттям, перевіряти температуру, оглядати шкіру.

Дотримуйтесь простих та доступних методів захисту від кліщів, бережіть себе та своїх близьких!   

 

Начальник  Машівського   районного управління             Алла Міщенко


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора