A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Машівська районна рада

Гельмінтози – як уникнути небезпеки?

Дата: 27.07.2020 15:36
Кількість переглядів: 1055

  Існує понад 150 видів гельмінтів (глистів), які здатні вражати людину і паразитувати в її організмі. З них на території  України виявлено майже 30 видів (75 % становить ентеробіоз, 20 % - аскаридоз).

Де "живуть" глисти?

Гельмінти можуть паразитувати в усіх тканинах і органах людини. Для кожного виду в організмі людини є характерними свої специфічні місця локалізації гельмінтів. За  місцем локалізації вони поділяються на порожнинних та тканинних.

У кишківнику зазвичай паразитують аскариди, анкілостоміди, карликові ціп’яки тощо, а от в тканинах паразитують ехінококи, дирофілярії.

Бичачий і свинячий ціп’яки та широкий стьожківець, які мають довжину від 1,5 до 10 м, фіксуються у верхньому відділі тонких кишок. Там паразитує й аскарида. Карликовий ціп’як (довжина 5-8 см) паразитує у нижній третині тонкого відділу кишечника. Волосоголовець – у товстому відділі. Опісторхоз полюбляє жити у жовчних ходах печінки і протоках підшлункової залози.

Коли необхідно обстежуватися?

Глистяні захворювання нерідко протікають без специфічних скарг і проявів, тому на предмет наявності глистяної інвазії необхідно ретельно обстежуватися у випадку тривалих порушень травлення і апетиту, втрати маси тіла. Загалом, вплив паразитів на організм людини є різноманітним, передусім, продукти життєдіяльності й розпаду гельмінтів чинять на організм господаря загальнотоксичну дію. Глисти виділяють отруйні речовини в організмі людини і, як наслідок, виникає головний біль, дратівливість, порушення сну. Потерпає організм людини і від механічного ушкодження органів та тканин у місцях паразитування гельмінтів.

Хто хворіє на гельмінтоз?

На гельмінтоз можуть захворіти усі, але групами ризику є: діти; люди з низькою санітарною культурою, які не дотримуються елементарних правил гігієни; особи, які полюбляють вживати рибу чи м’ясо в сирому вигляді; люди, які подорожували у країнах Африки та Азії.

 

Які ознаки гельмінтів у дітей?

Від гельмінтів потерпає п'ята частина дітей, які відвідують дитячі заклади. Присутність в організмі дитини будь-яких гельмінтів може зумовити порушення фізичного й розумового розвитку, затримку росту і статевого дозрівання. Вони можуть спровокувати розвиток анемії, порушення пам’яті, погіршення загального самопочуття тощо. У дітей наявність глистяної інвазії можна розпізнати по блідості шкіри (особливо обличчя), порушенні апетиту і розвитку різноманітних диспептичних проявів у вигляді періодичної нудоти, блювання, болю в животі невизначного характеру, підвищеного газоутворення в кишечнику тощо.

Як запобігти захворюванню?

Запобігти розвитку гельмінтозів допоможе елементарне дотримання правил особистої гігієни. Потрібно обов’язково обдавати кип’ятком овочі та фрукти, які вживаються у сирому вигляді, піддавати термічній обробці рибу та м’ясо. Важливо турбуватись про повноцінне харчування, що в достатній кількості забезпечує організм усіма поживними речовинами, особливо вітамінами С, Д, А.

Позитивне значення тут має і стимуляція загального імунітету, яка знижує ймовірність зараження гельмінтами та перешкоджає міграції паразитів по організму та скорочує тривалість їхнього життя в організмі.

Основним методом боротьби з гельмінтами є специфічне лікування, прийом протигельмінтних препаратів, які знищують паразитів на різних стадіях їхнього розвитку в організмі людини.

 

 

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства 

Машівського районного управління Головного управління  Держпродспоживслужби

В Полтавській області   помічник лікаря епідеміолога                    Світлана Шашлова


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора